Turčija ni obstala! Civilna družba se je prebudila | Dnevnik | Aleš Gaube

“What Turkey and UK have in common is that UK’s membership in the EU was blocked several times on the premises that UK is not a European country,” said Sylvia Tiryaki on November 21, 2011 in her interview for Český rozhlas, a radio station in the Czech Republic.

You can listen to the interview in Czech and Slovak languages here. Below is relevant article from Český rozhlas’ website featuring Dr. Tiryaki’s opinions and insights on UK-Turkey relations and Turkey’s membership in the EU.


Turecko stojí o členství v EU i přes krizi eurozóny

Turecko má stále zájem o členství v Evropské unii, navzdory dluhové krizi eurozóny. V rozhovoru pro britský nedělník Sunday Telegraph to řekl turecký prezident Abdulláh Gül, který zítra oficiálně zahájí státní návštěvu Británie. Turecký prezident je ve Velké Británii poprvé po 23 letech.

“Jsme jako most mezi Asií a Evropou,” řekl turecký prezident a zopakoval to, co Sunday Telegraph označuje za jeho mantru: Turecko, které má 79 milionů obyvatel, je součástí Evropy a mělo by být přijato do Evropské unie.
V budoucnu by se Turecko podle Güla mohlo stát jedním z ekonomických tahounů Unie. A 61letý Gül připomněl, že jeho země je členem Rady Evropy, Evropského soudu pro lidská práva a jedním z nejstarších členů Severoatlantické aliance.

Turecko se také podle Güla podílelo na rozvoji evropské kultury a umění – do unie tedy podle prezidenta přirozeně patří.

Britský nedělník si všímá, že Gül studoval na univerzitách v Exeteru a Londýně. Během své návštěvy bude turecký prezident hostem královny Alžběty II.

Británie turecké úsilí o vstup do Evropské unie podporuje. Jak ve Světě o druhé uvedla spolupracovnice Českého rozhlasu v Turecku Sylvia Tiryaki, obě země mají mnoho společného, mimo jiné společný pohled na řadu aspektů mezinárodních vztahů.

„Společné mají obě země rovněž to, že i Velká Británie byla (před vstupem do Evropské unie) několikrát odmítnuta, možná na základě jiných kritérií než Turecko. Ale v podstatě hlavním argumentem, kterým operovala hlavně Francie, bylo, že Británie není evropská země.“

„A v případě Turecka je hlavním oponentem jeho členství v Evropské unii opět Francie, podporovaná Německem,“ poznamenala Tiryaki.

Pro Ankaru s jejím růstem hrubého domácího produktu není současná Evropská unie podle Tiryaki pravděpodobně až tak přitažlivá z ekonomického hlediska, jako tomu bylo v minulosti. Přitažlivé však pro Turecko a většinu Turků jsou demokratické principy, které v EU stále ještě převládají.

Recommended Posts

No comment yet, add your voice below!


Add a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *